Jak si zabalit na kolo

Balení věcí do brašen je trochu podobné balení věcí do batohu a trochu ne.

Malý výlet (sobotní odpoledne)

Brašna: řídítková, jedna nebo dvě zadní brašny

Technická výbava: lepení, náhradní duše, klíče na kolo, pumpička, zámek na kolo, světla na kolo, přilba, rukavice, brýle

Oblečení: to, co máte na sobě + větrovka a čisté suché tričko

Jiné: foťák, telefon, plavky, peníze, průkazky na MHD a vlak

Víkendovka

Brašny: řídítková brašna, zadní brašny, přední brašny (nebo připevnit stan a spacák nahoru na zadní nosič)

Technická výbava: lepení, náhradní duše, klíče na kolo, pumpička, zámek na kolo, světla na kolo, čelovka, přilba, rukavice, brýle, lékárnička

Oblečení: 1 sadu slušného oblečení na večer včetně svetru nebo mikiny, cyklistické oblečení (kraťasy, jedno až dvě trička), větrovku a pláštěnku, boty na přezutí, spodní prádlo, věci na spaní.

Jiné: lžíce, foťák, telefon, nabíječku, plavky, peníze, průkazky na MHD a vlak, psací potřeby, hygiena, stan, spacák, karimatka, ešus, nůž, mapu, autoatlas

Vícedenní výlet

Brašny: řídítková brašna, zadní brašny, přední brašny (v případě nutnosti připevnit stan a spacák nahoru na zadní nosič). Sbalenou slečnu zabalit na speciální kolo.

Technická výbava: lepení, náhradní duše, klíče na kolo, pumpička, zámek na kolo, světla na kolo, čelovka, přilba, rukavice, brýle, trochu červené vazelíny na řetěz, aby neskřípal (zejména po dešti)

Oblečení: 1 sadu slušného oblečení na večer včetně svetru nebo mikiny, cyklistické oblečení (kraťasy, dvě trička - jedno se suší v druhém jedete), větrovku a pláštěnku, boty na přezutí, spodní prádlo, věci na spaní.

Jiné: lžíce, foťák s náhradní kartou a několika sadami nabitých akumulátorů, telefon s nabíječkou, plavky, peníze, průkazky na MHD a vlak, psací potřeby, hygiena, prášek na praní, stan, spacák, karimatka, tropiko na přikrytí kola v dešti v noci, ešus a vařič (pokud neplánujete jet přes vesnice - pak si můžete každou chvíli někam skočit na jídlo), nůž, českou vlajku (šikovné při cestách na východ, aby věděli, že nejste Amíci nebo Němci - z toho plyne řada výhod), mapu, autoatlas, slovníček, mapu Evropy s vyznačením ČR a vašeho rodného města, abyste mohli ukazovat, odkud tedy jste.

Jiné finty: na webu o počasí ve světě si zjistěte, jaké počasí bude tam, kam se chystáte - prohlédněte si také jak tam bylo loni a předloni v intervalu o čtrnáct dní před vaším termínem výletu a po něm. Pokud je to možné, otočte si výlet tak, aby byl ve směru větru.

Sjednoťte šroubky na kole tak, aby vám stačilo jen pár kusů nářadí a nemuseli jste ke každému šroubku mít speciální klíč, imbus, kombinačky nebo hasák. Odmontujte z kola všechny nepoužívané zbytečnosti. 1 kg zbytečné zátěže po dobu 30 km znamená stejnou práci navíc jako táhnout 100 kg na vzdálenost 300 m.

Pokud jedete do rozvojových zemí, podle uvážení lepte kolo kobercovou páskou nebo podélně prořízlými starými cyklistickými dušemi, aby zbytečně neprovokovalo svým luxusem nebo pestrými barvami. Navíc se neodře při nešetrném zacházení.

Pokud jedete na Slovensko či dál na východ, připravte si několik krabiček cigaret pro řidiče dřevařských traktorů apod., které si stopnete, aby vás i s kolem vyvezli na prázdné korbě na kopec a nemuseli jste ho šlapat. Pro děti ve vesnicích si můžete připravit pastelky a nebo jim jednoduše ujet.

Velké expediční výlety

Vše, co na vícedenní jízdy a navíc: nýtovačka na řetěz, náhradní řetěz a ložiska (v některých zemích je problém sehnat takové, které by pasovaly právě na vaše kolo), vymyslet způsob přepravy kola v letadle (viz kapitola od dopravě), dostatek akumulátorů do foťáku, náhradní nová baterie do telefonu, nabíječka na telefon a akumulátory (solární se nám neosvědčila), dostatek paměťových karet do foťáku (v některých zemích nemají v internetových kavárnách Windousy, kterými byste fotky stáhli), dojít si v Čechách k zubaři, vyřešit očkování, připravit náhradní itinerář cesty (a převozu bagáže) pro případ ztracení/zničení/ukradení kola nebo pro případ úrazu.

Předchozí text: Přeprava kola letadlem

Další: už nic, prozatím

Stránky www.cyklobrasny.cz píše Jeroným a stará se o ně Yuhů