Hadříky na kolo

Cyklistická garderoba jen obtížně kombinuje požadavky, které na ni klademe. Jsou to:

  • pohodlnost,
  • tepelný komfort,
  • minimální hmotnost,
  • výrazné barvy (aby nás viděli řidiči),
  • nevýrazné barvy (abychom nevypadali jako reklamní šašci).

Vyjma větrovky je cyklistické oblečení tak exponované, že ho nejde ušít doma.

Elastické kraťasy ze savé umělé tkaniny a s vyztuženým rozkrokem. Fajn věc, kterou lze jedině doporučit. Pokud jste delší dobu neseděli v sedle, bude vás první dva dny asi bolet zadek. V kraťasech je to mírnější. Poté už se vše osedí a pojede se vám bez bolesti. zároveň ale nezapomínejte, že kraťasy je dobré každou chvíli prát, protože se v nich jezdí bez spodního prádla a potí se. Pokud je zima, není špatné si přes ně vzít džíny.

Výrazné triko - nejlépe z umělého termovlákna. Opět nelze než doporučit, včetně nutného častého praní. Pokud nemáte triko z termovlákna, volte taková bavlněná trička, která budou na dálku dobře vidět - žluté, růžové nebo červené.

Větrovka - lehká s kapsami na zádech a nikoli na břiše. Pozor aby neměla vpředu dole suché zipy - jejich drobné háčky mohou potrhat kraťasy.

Občas se to tak sejde, že člověk jede na kole i v džínách. Pak určitě nezapomeňte na prádelní kolíček nebo jinou pořádnou sponku, kterou si secvaknete pravou nohavici, aby se nepřipletla do řetězu.

Sluneční brýle nejsou ani tak známka drsnosti, jako nutnost. Pokud jedete kolem vody, poli nebo hájem, zaručeně vám každou chvíli vlétne do očí moucha nebo včela. Nejhorší to je, pokud jedete nějaký rychlý sjezd - pak jde o oko i o život.

Rukavice s gelovou výztuhou příjemně změkčují řidítka a de facto zvětšují jejich průměr, což je pro jízdu příjemné. V neposlední řadě hřejí. Čas od času se musejí vyprat.

Přilba je v terénu i na silnici nutnost. Děti do 12 let ji mají v ČR povinnou a ostatní by bez ní také neměli vyjíždět. Při výběru dbejte na to, aby vám dobře seděla. To totiž není automatické. Některé přilby dosedají na hlavu vodorovnými ploškami, které shoda vypadají jako vícenásobné písmeno H, některé vypadají při pohledu shora jako písmeno A a některé jako V. Vyzkoušejte si v obchodě, jaký typ vám nejlíp sedí, abyste při bouchnutí rukou do přilby měli zatížení rozložené na co nejvíce bodů. Je dobré, pokud má přilba odepínatelné pásky, které můžete vyprat od potu. Dále je velmi dobré, pokud má přilba uvnitř síťku, aby vám nelétaly mušky do vlasů. Nejhorší je to s vosami, které vás jinak pod přilbou vždy v rozčilení bodnou.

Předchozí text: Tuning kola

Další text: Přeprava kola letadlem a vlakem

Stránky www.cyklobrasny.cz píše Jeroným a stará se o ně Yuhů